Cesta podnikatele

Podnikatelem se člověk nerodí. Podnikatelem se člověk stává. Tak, že prochází jednotlivými úseky Cesty podnikatele

Cesta podnikatele - hledač, zaměstnanec, živnostník, podnikatel, investor

Hledač

Hledač je člověk, který si neuvědomuje, kdo je, co chce a jak to může získat. Těmto lidem chybí sebevědomí, vize a systém. Naopak mají mnoho pochybností, strachů a předsudků… a tak bloudí a hledají a zkoušejí různé věci. Hledač často mění zaměstnání a zkouší různá podnikání, která živoří nebo končí ztrátou. Je to jako chodit neznámou krajinou bez mapy a bez kompasu. Člověk při svém bloudění občas potká ovocný strom, občas se napije z potůčku, občas se mu podaří ukrýt v jeskyni.

Hledač dělá práci, která ho nebaví za málo peněz nebo právě práci „hledá” a tomu hledání se věnuje nesystematicky nebo vůbec. Vydělá si do 15ti tisíc Kč měsíčně. Zažívá zmatek, zoufalství, přežívání z ruky do pusy a ze dne na den.

Hledač většinou žije v podnájmu.

Díky tomu, že nemá co ztratit, může se cítit svobodný.

Pokud hledač pracuje, tak prodává svůj čas za peníze.

Zaměstnanec

Zaměstnanec si většinou uvědomuje, co chce dělat za práci a tak ji dělá pro svého zaměstnavatele. To mu přináší zdánlivou jistotu a pravidelný příjem. Za 8 hodin denně 5 dnů v týdnu si vydělá 15 až 30 tisíc Kč měsíčně. Díky tomu si může dovolit vlastní byt nebo dům na hypotéku, auto na leasing, dovolenou u moře a penzijní spoření. Hypotéka a leasing zaměstnance motivuje, aby si zaměstnání udržel.

I zaměstnanec většinou prodává svůj čas za peníze.

Zajímavost: Průměrná hrubá mzda v ČR v roce 2015 byla necelých 26 tisíc Kč měsíčně. Mzdové náklady zaměstnavatele (včetně daně a pojištění) jsou 34 840 Kč. Zaměstnanci se do ruky (čistá mzda) dostane 19 975 Kč (57%). Ale ani to není konec. Po zaplacení DPH a dalších daní zaměstnanci zůstane přibližně polovina toho, co stál zaměstnavatele.

Fond pracovní doby je přibližně 167,3hodin za měsíc. Kolik korun si vydělá zaměstnanec za hodinu? 19975 / 167,3 = 119 Kč Statisticky průměrný zaměstnanec prodává hodinu svého času za 119Kč. Nepočítám dojíždění do práce.

Živnostník

Živnostník ví, co chce a je si sám sebou natolik jistý, že se vzdal „jistoty“ zaměstnání. Je ochotný se o sebe postarat. Pracuje na vlastní triko, nebo má několik zaměstnanců, kterým šéfuje. Firma bez živnostníka nefunguje, z čehož plyne i míra jeho (ne)svobody. Na dovolenou prakticky nejezdí. Když ano, je k dispozici na telefonu. Finančně je na tom podobně jako zaměstnanec. Prodává svůj čas za peníze.

Živnostník i zaměstnanec se od hledače liší v tom, že si uvědomují, co chtějí. Mají svou odbornost a vizi a proto mají na trhu větší cenu.

Klíčový je okamžik, kdy živnostník vydělá víc, než sám potřebuje k životu a to mu umožní najmout si zaměstnance. V tom okamžiku se tok peněz začíná obracet. Místo aby živnostník pracoval pro peníze, peníze začínají pracovat pro něj. A ze živnostníka se stává…

Podnikatel

Podnikatel si uvědomil, že buďto může on pracovat pro peníze, nebo mohou peníze pracovat pro něj. Podnikatel si za peníze najímá lidi, kteří pro něj pracují a vydělávají mu další peníze.

Živnostník je ředitelem své firmy, podnikatel je jejím majitelem.

Zatímco podnikatel – majitel je na dvouměsíční zimní dovolené na Bali a vymýšlí další podnik, na místě ředitele jeho firmy sedí zaměstnanec, který si vydělává na hypotéku, leasing a dovolenou u moře. Firma bez podnikatele (majitele) funguje.

Investor

Investor vyhledává optimální způsob, jak zhodnotit své dočasně volné finanční prostředky.

Při rozhodování o volbě investice zvažuje investor míru rizika, likviditu a očekávanou výši výnosu. (volně podle Wikipedie)

Zaměstnanec a živnostník pracují pro peníze.

Investor investuje peníze, aby získal další peníze. Peníze pracují pro investora.

Investor je nejen podnikatel, který někam potřebuje umístit své peníze, ale také babička, která má akcie z kuponové privatizace.

Jak procházíme životem, přesouváme se z jednoho stádia (Hledač, Zaměstnanec, Živnostník, Podnikatel, Investor) do jiného, klidně i zpět, jsme částečně v několika stádiích najednou. Můžeme například chodit do práce (Zaměstnanec), k tomu podnikat na živnostenský list (Živnostník) a mít nakoupené nějaké akcie (Investor).

Příklad: Babička má akcie, které vydělávají 6 % ročně. Kolik peněz v akciích by musela babička mít, aby jí vydělaly průměrnou čistou mzdu 19 975 Kč měsíčně? 19 975 Kč měsíčně x 12 = 239 700 Kč ročně. 239 700 / 0,06 = 3 995 000 Kč. Babička by musela mít akcie za 4 miliony Kč.

Cesta k (finanční) svobodě a seberealizaci

Z výše uvedené Cesty podnikatele plyne, že to nejlepší, co pro sebe člověk může udělat je:

  • Převzít zodpovědnost za svůj život a za své podnikání. Rozhodnout se, že se budu živit tím, co mi dává smysl a co mne naplňuje.
  • Mít vizi – Ujasnit si, kdo jsem a co chci a jít za tím. Vytvářet hodnotu a (pro)dávat ji lidem.
  • Mít systém – Kromě hodnoty je potřeba mít také páku, která tu hodnotu posune do světa, především marketing.
  • Investovat – Nespotřebovávat všechen čas a peníze. Jako člověk investovat do sebe a do svého vzdělání a odbornosti. Jako živnostník a podnikatel investovat do lidských zdrojů. Jako investor investovat peníze, které budou vydělávat další peníze.

Vy na cestě podnikatele

A co vy?

Kde se na cestě podnikatele nacházíte vy?

  • Jste hledač a už vás nebaví motat se v kruhu a zkoušet všechno možné? Pokud si ještě neuvědomujete vaše životní poslání, doporučuji vám náš online trénink Objevte své životní poslání. Pomůže vám ujasnit si poslání a vytvořit si VIZI.
  • Přemýšlíte, jak si udělat podnikání ze svého koníčka? Než do toho půjdete rychle a zběsile, přečtěte si článek Jak si ze svého koníčka (ne)udělat podnikání.
  • Jste zaměstnanec (odborník uvažující o vlastním podnikání) nebo živnostník a potřebujete systém? Využijte internet a „chytré“ nástroje k získávání zákazníků. Stáhněte si eBook Jak rozjet svůj osobní byznys (a začněte na straně 27).
  • Podnikání vás neláká a chcete být zaměstnancem? Ujasněte si svou hodnotu a najděte si práci, která jí odpovídá. Pomůže vám v tom například kurz Získám dobrou práci Jany Bártíkové.

Přeji vám, ať na Cestě podnikatele dojdete tam, kam si přejete. A ať se vám podaří vytvořit si a prožít šťastný a naplněný život.

Vítek Šťastný

1 komentář u „Cesta podnikatele

  1. Zdravím super článek, vyzkoušel jsem si jak práci v zahraničí pak klasickou systémovou práci ve fabrice a pak chvíli i živnost. Ale uvědomil jsem si že takhle svůj život žít nechci pod něčí kontrolou. Jako ovce, poslouchat příkazy a něčí kritiku. A uvědomil jsem si že bych chtěl cestovat a objevovat že je to co mě baví ale úplně bez peněz to taky nejde. Taky abych mohl vyrazit na cesty byl jsem nucen prodat moje BMW to jsem prodal tady. A věděl že teď musí přijít ta změna. Koupil si letenky, a jelikož mám známý ve Španělsku tak jsem se vydal za nimy ty mi pomohli s koupí letenek. Teď už jsem přes půl roku ve Španělsku a dělám dobrovolníků práci za pár peněz a cestují po Španělsku a život je takový čistější a jasnější. Než v České republice někde ve fabrice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *