Audioknihy – možná cesta osobního rozvoje

V současné době stále více lidí objevuje kouzlo audioknih. V západní Evropě a v USA je tento novodobý trend již několik let nastartován, v České republice je právě na počátku. Souvisí s novými technickými zařízeními, které tak umožňují jejich masivní rozšíření.

Audioknihy s tématikou osobního rozvoje tak mohou být cestou k dalšímu sebevzdělávání se jinou formou, než je u nás dosud zvykem. Při dnešním rychlém životním tempu už moc času na čtení a s tím související další sebevzdělávání nezbývá. Proto stále více lidí přechází k poslechu audioknih, ať už v rámci času, který nemůžou věnovat ničemu jinému, jako je např. cesta do práce nebo při samotném odpočinku.  Mohou tak rozvíjet svůj vnitřní potenciál novou, originální formou a učit se tak ušima.

Jak ale poslouchat audioknihy s tématikou osobního rozvoje? Zde vám přináším několik rad, jak se při poslechu audioknih co nejefektivněji vzdělávat, abyste z audioknihy dostali skutečně to, co potřebujete, tedy aby vám audiokniha vyřešila problém, kterým se právě zabýváte.

1) Vyberte si tu správnou audioknihu

Výběr správné audioknihy je základním faktorem pro úspěšné sebevzdělávání se. V rámci online distribuce je na českém trhu několik vydavatelství, jmenovitě např. Progres Guru s.r.o., které se zabývá přímo audioknihami s tématy osobního rozvoje (komunikace, motivace, inspirace, kreativita, obchod, management, podnikání). Vždy je dobré přečíst si recenze na audioknihu a obsah. To zajistí, že když si audioknihu budete kupovat, budete přesně vědět, o čem audiokniha je a vyvarujete se tak i toho, že vás po obsahové stránce audiokniha nebude bavit. Protože co vás nebaví, nemůže vás ani efektivně vzdělávat.

2) Otevřete svoji mysl

Pokud posloucháte audioknihu s tématikou osobního rozvoje, je potřeba se při ní i zamýšlet. Je dobré si audioknihu i na chvíli pozastavit a popřemýšlet o tématu právě rozebíraném. Můžete si pokládat otázky typu: Opravdu určitou činnost dělám dobře? Co pro sebe můžu udělat právě teď? Budu se řídit radou, kterou jsem v audioknize právě slyšel? Dále je důležité nenechat se odradit nezajímavou kapitolou. I když Vás daná kapitola třeba příliš nebaví, víte, že druhá kapitola bude stejná? Právě v druhé kapitole audioknihy můžete najít odpověď na otázku, kterou právě řešíte. To nikdy nemůžete vědět. Každá audiokniha dá každému něco jiného, je potřeba převzít informace, které Vás zajímají a nějakým způsobem vám můžou pomoci, a zbytek můžete nechat plavat. Každý si ale v audioknize něco pro sebe vždy najde.

3) Pusťte si ukázku audioknihy

Většina vydavatelství audioknih s distribucí audioknih online, poskytuje na svých stránkách ukázky audioknih zdarma, např. již zmiňovaná společnost Progres Guru s.r.o.. Před stažením samotné audioknihy je tak možné pustit si ukázku a rozhodnout se, jestli si chcete audioknihu zakoupit celou. Někde je také možné si stáhnout celou vzorkovou audioknihu k vyzkoušení zdarma. Pokud tato možnost je, využívejte ji. Je to ta nejlepší cesta k nalezení povědomí o samotné audioknize a zjištění, zda Vám vyhovuje hlas dabéra, který audioknihu namluvil.

4) Při poslechu se nenechte rozptylovat vnějšími ani vnitřními faktory

Určitě nebudete mít z audioknihy takový prožitek, pokud ji budete poslouchat zrovna v momentě, kdy jedete v autě a řešíte spoustu dopravních situací např. v městském provozu. Rozptyluje vás i to, když myslíte na jiné věci jako např. co vás čeká zítra v práci, kdo vyzvedne zítra děti ze školky atd. Na audioknihu s tématy osobního růstu je potřeba se více koncentrovat. A třeba si ji i pustit několikrát. Věřím, že v ní pokaždé najdete ještě něco navíc, co vás poprvé třeba nezaujalo.

5) Dělejte si poznámky

Při poslechu audioknih osobního růstu je poměrně vhodné dělat si poznámky. Samozřejmě jsou situace, ve kterých to možné není, např. při řízení auta nebo při jízdě na kole. Ale i v tomto případě je dobré, udělat si poznámku, až to bude možné. Poznámky Vám umožňují vrátit se potom k zajímavé kapitole, která Vás zaujala nebo se v mysli dále věnovat otázce, kterou jste si zapsali k přemýšlení. Využijete tak maximálně potenciál audioknih.

6) Využívejte své mp3 přehrávače, chytré telefony a tablety

Kromě varianty audioknihy na CD využívejte také audioknihy ve formátu mp3. Právě online distribuce k tomu poskytuje výbornou příležitost. Zde si můžete stáhnout audioknihu právě v tomto formátu a nahrát si ji tak do přenosných zařízení, která máte k dispozici. Nahrávku pak můžete poslouchat při cestách, např. ve vlaku či v autě, při sportu, při zahradničení, při domácích pracích atd.

Návod zde uvedený ale nemusí platit pro každého. Každý jsme jedinečná bytost, které vyhovuje něco jiného. Vždy ale je potřeba najít si tu cestu právě pro vás. Věřím, že článek o audioknihách, může být pro vás inspirací pro vyzkoušení této metody vzdělávání se.

Jak říká irské přísloví, kterým se řídil i Abraham Lincoln: “You have got to do your own growing, no matter how tall your grandfather was“ („Pokud chceš opravdu růst, nezáleží na tom, jak vysoký byl tvůj otec“ (volně přeloženo)). Zkusíte to také?

Autor: Karolína Šrahůlková, Progres Guru s.r.o.

745x100-1.jpg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *