Čtyřhodinový pracovní týden – Timothy Ferriss
Aby bylo jasno, nejedná se o čtyřhodinový pracovní den, o němž sní hodně zaměstnanců, ale o čtyřhodinový pracovní týden namísto čtyřiceti dvou a půl hodinového.
Budeme se bavit o tom, jak zvýšit svou produktivitu přibližně desetkrát!
Četl jsem několik recenzí na knihu Čtyřhodinový pracovní týden od Timothy Ferrisse a rozhodl jsem se, že si ji nekoupím. Z recenzí jsem měl dojem, že Tim je vyčůránek, který si na všechno najde levného vzdáleného asistenta z Indie.
Naštěstí mne jeden známý upozornil, že kniha je také o něčem jiném. Skutečnost je taková, že Tim je maximálně produktivní, aby mohl cestovat po světě a aby se mohl věnovat svým koníčkům a netrčel od rána do večera v práci.
Najmout si lidi a podělit se s nimi o část své práce (a o část svého výdělku) je jen logický způsob, jak si za peníze koupit čas.
Když jsem knihu četl, po straně jsem si dělal čárky u pasáží, které mne zaujaly anebo pobavily. Zde jsou některé z nich …
Náš cíl je prostý: vytvořit automatický “mlýnek na peníze”, jehož chod nevyžaduje naši přítomnost a čas.
Štíhlá postava a dostatek volného času závisí na vaší schopnosti omezit vstupy – kalorické a informační.
Struktura našeho byznysu musí umožňovat, aby nás informační toky míjely a směřovaly k někomu jinému, ne abychom byli jejich hlavními příjemci.
Buďte nemilosrdní a bez soucitu odstraňte všechno nadbytečné.
Soustřeďte se na to, abyste byli produktivní, ne zaneprázdnění.
Být zaneprázdněný je forma lenosti. Lenosti myslet a promyšleně konat.
Zkraťte čas, vynakládaný na práci a dělejte díky tomu to skutečně důležité.
Méně významné úkoly, které máte před sebou, vás připraví o čas na tak dlouho, dokud se neobjeví další – a dokud nezjistíte, že jste za celý den ničeho nedosáhli.
Klaďte důraz na přednosti a nezabývejte se nedostatky. Využívat svoje přednosti je mnohem výnosnější než pokoušet se odstranit všechny nedostatky.
Tím, nejhorším, co by se mohlo stát, není narazit a spálit se, ale přijmout nudu jako konečný, tolerovatelný status quo.
Pokud mají být cíle efektivní, musí být nerealistické.
Nevěřili byste, co všechno můžete dokázat, když máte odvahu znovu a znovu zkoušet nemožné – pokaždé se z neúspěchu poučíte a nevzdáte se.
Nikdy nevstupujte do své kanceláře nebo neusedejte před počítač, aniž byste měli jasně určené priority, jinak se budete věnovat nesouvisejícím e-mailům a všechno se vám v hlavě jenom pomíchá.
Žádné surfování na internetu, pokud není nezbytné pro dokončení pracovního úkolu, jež jste si pro daný den stanovili.
Umět zanechat věcí, které nefungují, je nedílnou součástí schopnosti zvítězit.
Dávkové zpracování úkolů (čtení e-mailů, vyřizování objednávek) je efektivnější než přeskakovat z jedné věci na druhou.
Žádné vykecávání: Namísto “Jak se máte?” začněte říkat “Jak vám mohu pomoci?”
Pokud děláte něco, co někdo jiný udělá za 10 dolarů za hodinu, zatímco váš čas má cenu 20-25 dolarů za hodinu, špatně využíváte své zdroje.
Být velkou rybou v malém rybníku je z hlediska zisku lepší než být jednou z mnoha malých rybek ve velkém rybníku.
Neptejte se lidí, zda by si to koupili, požádejte je, aby si to koupili.
Zítra znamená nikdy. První krok učiňte hned – nezáleží na tom, jak malý bude!
Čtyřhodinový pracovní týden je nejlepší kniha o podnikání a produktivitě a tedy i o svobodě a splněných snech, kterou jsem v poslední době četl.
Pokud potřebujete trochu “nakopnout”, abyste se pohnuli z místa a zamysleli se nad svou prací a nad svými sny trochu s nadhledem, je to kniha pro vás.
Čtyřhodinový pracovní týden – Timothy Ferriss na Heureka.cz
OPĚT skvělé !!!
Jako vždy perfektní 🙂
Jasné, výstižné, přímé. Děkuji za připomenutí priorit
Sú to úplné blbosti !!! Akj človek nie je milosrdný, nemôže čakať milosrdenstvo od iných ! Potom je z neho len obyčajný neľudský stroj! Je to cesta do pekla! Lepšie urobíte, keď túto knihu stiahnete, a nebudete už viac propagovať! Ani sami by ste nechceli, aby iní boli nemilosrdní ku vám! Zamyslite sa nad tým! Miroslav Priecel.
Naprosto souhlasím, a protože nám Vítek tak skvěle shrnul obsah této knihy, nemusíme ji ani číst a tím taky ušetříme čas. 🙂
Ještě bych dodala, že zpočátku je potřeba podnikání věnovat úplně všechno a teprve po čase můžeme dospět k žádanému čtyřhodinovému pracovnímu týdnu. Jenže další otázkou zůstává, jestli budeme s těmi 4 hodinami spokojeni, když nás ta práce tak baví, že se od ní vůbec nemůžeme odtrhnout a vlastně ani nic jiného dělat nechceme…
To je náhoda..Zrovna jsem si tuto knihu dneska půjčila v knihovně a začala číst;))) A zatím můžu říct, že mi toho určitě hodně dá a posune!
Co mi poradíte abych byl chytrý a mazaný jako vy, vy pisálku.
Chci od vás jak na to abych zvládl váš systém byznysu s co
nejmenší textovou složitostí a hlavně jednoduchostí bez vašeho
okecávání a slibování rychlého systému výdělku. Nevěřím že s
vaším systémem pracujete sám,máte na to určitě své koně….
kteří za vás makají a vy se jen v tom vezete !!! Že mám pravdu?
Velmi se těším na vaši vychytralou odpověď.
Váš náruživý čtenář, který se tím velmi baví co si opět vymyslíte.
Někdo holt musí být chytrákem jako na kazatelně farář se svými
ovečkami. Váš čtenář O L I N K.
Oline, mluvíte s autorem knihy nebo se mnou?
Pokud se mnou, tak pláčete (a nadáváte) „na špatném hrobě“.
Neslibuji vám rychlý a bezpracný výdělek, naopak připomínám, že podnikání je dlouhá cesta, která začne tím, že si člověk uvědomí, co ho naplňuje a čím chce být prospěšný ostatní.
Ať se vám to daří… 🙂