Jak se zbavit trémy před kamerou – video


Miluju video… za poslední rok jsem jich natočil asi 80. Některá videa jsou vážná, některá legrační, některá mírně trapná, některá jenom tak…

Natáčení videa je skvělý způsob, jak na sobě zapracovat.

  • Aby se člověk na videu sám sobě líbil, musí se jednoduše milovat. Když se člověk nemiluje, kouká na sebe kriticky a nelíbí se sám sobě ani na videu. Milujete sami sebe?
  • To samé platí o hlasu. Pokud člověku nepřijímá svůj hlas, nebude se mu líbit ani na videu. Poslouchat sebe sama pro něj bude utrpení. Máte rádi svůj hlas?
  • Co dál? O čem chcete na videu mluvit? Pokud nemáte uspořádané hodnoty a myšlenky, může se stát, že budete na videu žvanit a nebude to mít hlavu ani patu. Uvědomujete si, kdo jste? Odkud a kam jdete? Dokážete to říct několika slovy? Znáte své životní poslání?
  • I když se člověk zná a miluje, nemá vyhráno. Je tu tréma neboli strach z veřejného vystoupení. Nejlepší je rovnou se pustit do natáčení videa a nedávat trémě moc prostoru. Zhluboka se nadechněte a jděte do toho…
  • Co dál? Může se vám stát, že při natáčení videa ztratíte nit a s tím i řeč. Pokud nejste geniální řečník, je dobré si udělat osnovu a té se držet a vracet se k ní.
  • Opakovat, opakovat, opakovat. Arnold Schwarzenegger ze sebe díky opakování cviků udělal nej kulturistu na světě. Své projevy na veřejnosti si opakoval například 55krát. Dotáhl to na guvernéra státu Kalifornie.

Video je skvělý způsob, jak poznat sebe sama a jak na sobě zapracovat. Je to způsob, jak o sobě dát vědět, jak projevit své schopnosti a prodat svou hodnotu.

Z vlastní zkušenosti vím, že začátky před kamerou bývají těžké. Proto jsem pro vás natočil rozhovor s lidmi, kteří se živí natáčením videa. Povídáme si o tom, jak se zbavit trémy před kamerou.

Rada odborníků i moje rada je jednoduchá: Začněte točit! Udělejte si jasno v tom, co chcete říct, několikrát si to zopakujte a pak to řekněte na kameru.

Pomoc s natáčením videa najdete na stránkách Video – klíč k úspěchu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *