Jakou si vybrat oblast podnikání

Určitě už jste slyšeli, radu: “Živte se tím, co milujete” Tuto větu jste si mohli přečíst i v mém eBooku Jak rozjet svůj osobní byznys a používám ji jako svou “key message”.

Živte se tím, co milujete … a budete šťastní a bohatí.

Zní to hezky, ale funguje to? Zkusil jsem to několikrát. Doslova po hlavě jsem se vrhl do nového podnikání a nového životního stylu … a pak jsem se se sklopenýma ušima a prázdnou kapsou vracel k původnímu.

Hlasatelé mikro podnikání a podnikání na internetu nám ukazují příklady lidí, kterým se povedlo rozjet úspěšné podnikání. Ze svého koníčka anebo nápadu si udělali byznys. Co nám neukazují, jsou stovky lidí, kterým se to nepovedlo. Potkávám se s oběma skupinami lidí, dělám jim internetové stránky a sleduji, jak se jim daří a nedaří.

Jak to udělat, aby se člověk živil tím, co miluje a nezkrachoval?

Jakou si vybrat tu správnou oblast podnikání?

Položit si na začátku několik otázek:

 • Co miluji, co je mé životní poslání (je o tom kapitola v eBooku)
 • Co z toho je užitečné pro ostatní a představuje to pro ně hodnotu, za kterou jsou ochotní zaplatit
 • Jaké mám pro své podnikání současné zdroje

Zdroje mohou být peníze na rozjezd podnikání, znalosti, schopnosti, známosti, vybavení … vše, co potřebujete k rozjezdu svého podnikání.

Uvedu svůj příklad: Přestože miluji psaní a za několik let se vidím jako spisovatel na volné noze, cestovatel a fotograf a přestože hodnotné knihy jsou užitečné pro ostatní lidi a věřím, že mám na to, abych takové psal, v současné době se živím tím, že dělám lidem internetové stránky, fotografuji a dělám počítačovou grafiku. Proč? Protože na to mám zdroje. Díky tomu, že jsem se předchozích 15 let živil jako programátor, mám vynikající přehled o všem technickém, co se týká internetu, zvládám to “levou zadní”. Také mám nakoupené grafické programy za desetitisíce Kč. To jsou moje současné zdroje. Přeci to všechno nehodím za hlavu, abych si dokázal, že se dokážu uživit jako spisovatel na volné noze.

Všechno má svůj čas. Svou pozornost postupně přesouvám k tomu, co opravdu miluji, ale nepálím mosty. Svoje podnikání postupně měním podle svých představ.

Pokud uvažujete, že se po hlavě vrhnete do nového podnikání, podívejte se na tento obrázek a položte si výše uvedené tři otázky: Miluju to?, Je to užitečné pro lidi a budou ochotní za to platit? Mám dostatečné zdroje?

Jakou-si-vybrat-oblast-podnikání

Svůj nový byznys hledejte uprostřed obrázku ve žlutém poli. Vybírejte srdcem i rozumem …ať se vám to podaří 🙂

4 komentáře u „Jakou si vybrat oblast podnikání

 1. Zdravím Vítku,

  to vypadá jako rozumný článek. 🙂 Jeden z mála, který netvrdí “dělejte to co milujete a budete milionář”.

  Já si myslím, že zdroje se klidně opustit dají, záleží co opravdu člověk chce a jak moc to chce. Život je krátký a dělat věci pozvolna bývá hodně drahé.

  A naprosto souhlasím s tím, že podnikání musí být užitečné pro ostatní. Ten fakt, že někdo má zájem a je ochoten za naše služby zaplatit považuji za základ každého podnikání.

  Často lidé začínají podnikat v tom co je baví a pak se diví, že to ostatní nezajímá. To je úplně normální, protože zákazníkům je úplně jedno co baví nás. 🙂 Oni mají své zájmy a starosti – ty jim vyřešte a budete mít úspěch.

  Hezký den,

  Dušan

  • Ahoj Dušane,
   Jasně, zdroje opustit, z hlediska ekonomiky jsou to “utopené náklady”. Ale předčasně a bezhlavě je nevyhodit, spíš se je snažit postupně přesměrovat a vytvořit si potřebné nové zdroje (především vědomosti, znalosti, zkušenosti, zákazníky).

   A neztratit při tom tah na bránu.

   Říká se, že stát se (uznávaným) odborníkem v nové oblasti vyžaduje cca 10 tisíc hodin, to je několik let. Nestačí si říct, jsem odborník a lidi mi za to budou platit. Podnikání se dá rozjet i rychle. Zejména, když už máme něco, na čem ho můžeme postavit. V tom případě hurá do toho!

   Poselství tohohle článku bylo: Raději pomaleji než bezhlavě 🙂 Zohlednit poptávku a jestli na to mám (zdroje).

   Určitě si rozumíme.

   Děkuji za komentář, ať se Ti daří 🙂

 2. Dobrý den, Vítku,
  moc ráda čtu Vaše články, jsou velmi osobité a poutavé obsahově i stylisticky, a proto si myslím, že opravdu máte na to stát se také spisovatelem. Jen prosím ještě chvíli vydržte u tvorby internetových stránek, neboť Vás asi budu časem dost potřebovat…
  Ještě k otázce těch “zdrojů” => pokud bychom je z Vašeho vzorce vypustili, už nejsme podnikatelé, ale zaměstnanci (těm se totiž může podařit dělat to, co milují a je to užitečné, aniž by pro to nutně potřebovali materiální zdroje (měli by však mít aspoň zdroje znalostní, což bohužel někdy taky nemají a nic se neděje – viz někteří úředníci či státníci).
  Otázku “užitečnosti” musíme samozřejmě posuzovat z pohledu zákazníků a s výhledem do budoucna (jestli to bude užitečné i za rok, za 10 let…).
  Tak ať se Vám daří (i všem ostatním šikovným lidem).
  Irka

  • Dobrý den Irko, děkuji za povzbuzení :-),

   Od programování jsem přešel k webovým stránkám, grafice a fotografování, což je pestřejší. InfoPodnikání je vlastně taky z určité části psaní. Ještě trochu cestování a jsem tam, kde chci být. A román si napíšu na cestách 🙂

   Zaměstnanci jsou v situaci, kdy se jejich zdroje snaží co nejvíc těžit jejich zaměstnavatel, jehož zdroje (skrze daně) dojí vládnoucí třída, která je přerozděluje tak, aby zůstala u moci.

   Nejhodnotnější zdroje jsou informace (know-how), zkušenosti, vědomosti, to dělá z člověka odborníka a může to prodat.

   Klidně napište nebo zavolejte, i kdybyste chtěla jenom nainstalovat WordPress, rád vám pomůžu.

   Přeju Vám úspěšné a hezké dny 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *