Nedávno si jeden známý postěžoval, že začít podnikat na internetu vyžaduje hodně peněz. Doslova napsal (bez háčků a čárek):
“prachy jsou motorem uspesnych …
spousta lidi kolem me chce prorazit ale neztastavi se na vizi nebo planovani ale na reziich, ktere musi vynakladat na rozjeti …
protoze nemaji jakkoliv vydelane prachy navic nerozjedou se”
Opravdu vyžaduje rozjezd podnikání na internetu hodně peněz?
Nemyslím si to.
Začít podnikat na internetu lze pomocí webových stránek na hostingu zdarma (Webnode, Webgarden) nebo Facebooku a pomocí e-mailu. Není to ideální, ale jde to.
Začínáme na nákladech 0 Kč.
Lepší je koupit si vlastní doménu za cca 150Kč na rok a vlastní hosting za cca 350Kč za rok, například u Wedosu. Budete mít opravdu své stránky s potenciálem rozvoje a nebudou se tam ukazovat cizí reklamy jako na hostingu zdarma.
Pokud nezvládnete vytvořit si webové stránky sami podle návodů na internetu, u jednotlivců pořídíte vytvoření stránek za 2 až 4 tisíce Kč. U firem to bývá dražší, například MioWeb na klíč už stojí přes 15tisíc Kč.
Suma sumárum vlastní stránky pořídíte od 2 tisíc Kč plus 500Kč za rok za doménu a hosting.
Můžete vesele psát o tom, co vás baví a objednávky přijímat pomocí e-mailu. Já jsem takhle prodával dřevěné krabičky a prodal jsem jich stovky s nulovými náklady na reklamu. Žel mne nebavilo je vyrábět, nevnímal jsem to jako své poslání.
Požadujete originální grafiku a logo? Připravte si dalších několik tisíc Kč (odhad 2 až 10 tisíc Kč).
Pro posílání hromadných e-mailů můžete ze začátku použít plugin zdarma nebo MailChimp, viz. ceny vybraných e-mailingů, případně nejnižší verzi SmartEmailingu za 1803 Kč na rok.
Chcete prodávat eBook a nestačí vám vyřizovat objednávky e-mailem a faktury dělat v Excelu? Objednávkový formulář s automatickým odesláním faktury Fapi stojí cca 4500Kč ročně (pro 100 faktur měsíčně, do 10 faktur měsíčně je zdarma). Nebo můžete použít plugin Fakturace pro WordPress.
Chcete prodávat s pomocí partnerů a dávat jim provizi z prodeje? Provizní systém Affilbox stojí cca 6 tisíc Kč za rok.
Toto řešení pro podnikání na internetu vás vyjde na dalších několik až cca 12 tisíc korun ročně.
(Případně víc podle použitých automatických nástrojů, počtu vydaných faktur a počtu “kontaktů” v databázi.)
Čím víc si toho uděláte sami, tím to bude levnější.
Pokud si neuváženě nakoupíte “chytré nástroje”, které zatím nepotřebujete (FAPI, když nemáte prodejný info produkt, Affilbox, když nemáte partnery), tak můžete získat pocit, že podnikání na internetu je drahé.
Co ještě potřebujete?
Zákazníky!
Návštěvníky, ze kterých se mohou stát zákazníci.
Musíte mít obsah, kvůli kterému zákazníci přijdou na vaše stránky. Obsah, který vzbudí jejich zájem a důvěru ve vás.
Optimalizace pro vyhledávače (SEO) může počet návštěvníků zvýšit a placená reklama (PPC) je může přivést prakticky okamžitě. Za optimalizaci stránek pro vyhledávače a placenou reklamu můžete utratit dle libosti jednotky až desítky tisíc Kč.
Dále si můžete dopřát různé kursy podnikání a marketingu a utratit za ně jednotky, desítky i stovky tisíc Kč.
Pomalu se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, co lidé pobláznění některými podnikatelskými kursy ve svém nadšení přehlížejí:
Peníze mohou rozjezd podnikání urychlit, ale nejsou nejdůležitější.
Rozjezd podnikání na internetu není o penězích. Pokud si nakoupíte všechno, co vám autoři kurzů a prodejci nástrojů pro podnikatele doporučí, tak můžete utratit desetitisíce Kč a nemusíte vydělat ani korunu. Stejně tak se můžete stát milionářem za pomoci hostingu zdarma nebo Facebooku.
Jádro podnikání není v technickém řešení a chytrých automatických nástrojích, které fungují jako “stroj na peníze”.
Něco do toho “stroje na peníze” musíte hodit.
Hodnotu!
Aby bylo podnikání (nejen na internetu) úspěšné, musíte především vytvořit hodnotu, za kterou jsou návštěvníci ochotní zaplatit, musíte získat jejich důvěru a prodat jim tu hodnotu.
I obsah na stránkách musí být hodnotný. Pokud pro vás tento článek není hodnotný, nejspíš mám smůlu. V tom případě půjdete hledat hodnotu někam jinam a já ztratím potenciálního zákazníka.
Otázka nezní: Proč je podnikání na internetu tak drahé?
Otázka zní:
Poskytuji návštěvníkům svých stránek a svým zákazníkům hodnotu, za kterou jsou ochotní zaplatit?
Tato otázka v sobě ukrývá hlubší otázku: Jaké je moje životní poslání a jakou mám životní i podnikatelskou vizi.
Smysl mi dává tento postup v podnikání:
- Poznej svoje poslání (kdo jsi a po čem toužíš)
- Vytvoř si vizi (kam jdeš)
- Vytvoř hodnotu pro zákazníka (pokud možno něco jedinečného)
- A pak se zajímej o marketing… (a nakup si potřebné nástroje)
Pokud to dává smysl i vám, zvu vás do online tréninku Objevte své životní poslání, kde se zabýváme právě posláním a vizí.
Otázku poslání a vize považuji za mnohem důležitější než je otázka, jak si vyrobit webové stránky anebo jak dělat marketing a kolik to všechno stojí.
Poslání a vize je základ.
Až budete přesně vědět, kdo jste, kam jdete, kdo je váš zákazník a jaká je vaše hodnota pro zákazníky, na stránkách budete mít hodnotný obsah a budete mít něco hodnotného na prodej, přichází čas podnikání urychlit pomocí „chytrých nástrojů“ a placené reklamy. Do té doby nejde ani tak o podnikání, jako spíš o nezávazné blogování, hledání sebe sama, průzkum trhu a učení se…
Ať se vám daří… naplňovat své životní poslání, plnit si vize a přitom vytvářet jedinečnou hodnotu a prodávat ji…
Podívejte se na docela zábavnou ukázku z našeho kurzu…
Více o kurzu Objevte své životní poslání
Tohle je super článek! Přidávám si do záložek! Já jsem si na podnikání sama netroufla, s těmito radami bych to možná dala, zatím využívám on-line poradenství tady , to sice něco stojí, ale ještě pouvažuji… 🙂
Super článek 😉
Přesně tak, člověk nemusí mít bůhví kolik, aby začal podnikat na internetu. Opravdu si člověk musí dopředu rozmyslet, co konkrétně na webu chtěl mít – ať už blog (tedy články), či eshop a od toho se odpíchnout. My máme třeba eshop, a i když začátky byly krušné, tak teď po 3 letech je to čím dál lepší. Hodně nám v tom pomohly články, zaměřené na zvýšení návštěvnosti, což jsme předtím úplně nedomysleli. Teď už k nám zákazníci přicházejí a navíc web ještě vylepšujeme články a anketami. Takže opravdu základ je mít inspiraci a nápad na něco jedinečného.