Psaní všemi deseti prsty

Je dobré naučit se psát na klávesnici všemi deseti prsty. Ušetříte hodně času, který můžete věnovat něčemu užitečnému.

Psaní všemi deseti prsty - psací stroj

Povím vám, jak jsem se naučil psát všemi deseti prsty svou vlastní “přímou” metodou.

Jednoho dne mi došlo, že způsob, jakým píšu na počítači, je trapný. Psal jsem dvěma prsty a znělo to, jako když chromý datel klofe do stromu. Klof klof … klof …

Mizerné psaní na psacím stroji se vleče naší rodinou jako červená nit. Vybavuji si dědečka, jak datluje taky dvěma prsty a má u toho navíc vyplazený jazyk. Vzpomínám na sestru, která dělala reparát z předmětu technika administrativy, což bylo psaní na stroji. Problém prý byl v tom, že mechanický psací stroj (stejný, jako měl dědeček) nezvládal větší rychlost psaní a zesekávaly se jí klávesy.

Živil jsem se jako programátor, hodně jsem psal a tak jsem si řekl, že se naučím psát všemi deseti …

Podaří se mi zlomit rodinnou kletbu?

Koupil jsem si program Psanec a začal trénovat … naštěstí už si nevybavuji, jakou kombinaci písmen to po mně chtělo, něco jako ff jj jj ff … pořád dokola jsem měl opakovat předepsanou kombinaci kláves. Asi na to nejsem ten správný týpek … připadal jsem si jako pitomec … takhle marnit čas … zkusil jsem to několikrát a nakonec jsem na program zanevřel a psal dál svými dvěma ukazováčky. Klof .. klof klof.

Jenže mi to pořád vrtalo hlavou … nejsem přeci pako, co neumí psát na klávesnici deseti prsty.

A tak jsem se jednoho dne rozhodl pro radikální řešení. Řekl jsem si, že jednoduše budu psát všemi deseti prsty.

Zakázal jsem si psát dvěma prsty!

Našel jsem si na internetu rozpis rozmístění prstů na klávesnici a začal jsem psát všemi deseti … písmeno po písmenu. Žádné zkušební texty, psal jsem to, co jsem potřeboval psát.

V základní poloze jsou ukazováčky na klávesách f a j. Tedy alespoň doufám, na těchto klávesách jsou malé výstupky a předpokládám, že jsou tam kvůli tomu, abychom tyto klávesy nahmatali poslepu.

Nejdřív jsem si v duchu představil, který prst musím kam šoupnout, abych trefil správné písmeno a pak jsem to zkusil. Tím jsem v mozku vytvářel ty správné spoje. Když jsem se netrefil, zmáčknul jsem klávesu Backspace, písmeno jsem vymazal a psal dál.

Bylo to doslova utrpení, mnohem pomalejší než psát dvěma prsty.

Jak rád bych psal dvěma prsty. Panebože, za co?

Vydržel jsem to a dnes píšu všemi deseti prsty, tedy alespoň doufám :-), nepřemýšlím o tom a už jenom píšu. Žádná velká rychlost to není a občas se netrefím, ale už si nepřipadám trapně. Hlavní je to, že se nesoustředím na psaní, ale na myšlenky.

Před několika dny mi v e-mailu přistála pozvánka na online kurs psaní deseti prsty. Je to několik videí zdarma, pak bude následovat placený kurs. Je možné, že právě tohle je ten správný kurs pro vás, pokud se chcete naučit psát všemi deseti … a moje “přímá” metoda vám přijde moc drsná 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *