WordPress – jak vytvořit menu, stránku, příspěvek

Minule jsme zvládli nainstalovat redakční systém WordPress během 2 minut. Dnes si ukážeme, jak vytvořit stránku, dát ji do menu a jak psát příspěvky do blogu.

Rozdíl mezi stránkou a příspěvkem je z pohledu návštěvníka a čtenáře minimální – obojí je webová stránka na nějaké adrese.

Stránky jsou (většinou) přístupné skrze menu.

Příspěvky neboli články v blogu bývají roztříděné do rubrik a jejich přehled se objevuje na hlavní stránce.

Rozdíl mezi menu a rubrikami vidíte na obrázku:

WordPress - menu a rubriky

 

Z menu se dostanete ke stránkám, z rubrik se dostanete k seznamu příspěvků (článků blogu).

Abyste mohli dát stránku do menu, musíte ji nejdřív vytvořit.

Jak vytvořit stránku

V administraci v levém menu běžte do Stránky – Vytvořit stránku.

WordPress - Stránky - Vytvořit stránku

Vyplňte název stránky a obsah pište jako ve Wordu. Doporučuji skutečně psát ve Wordu, který kontroluje gramatiku a překlepy a pak text vložit do WordPressu a formátovat.

WordPress - Vytvořit novou stránku

Zde se dozvíte, jak vložit obrázek a jak vložit odkaz. Stránku publikujte tlačítkem Publikovat.

Jak dát stránku do menu

V administraci v levém menu jděte do Vzhled – Menu. Zaškrtněte stránky, které chcete přidat do menu. Zmáčknete tlačítko Přidat do menu. Stránky v menu můžete myší přesouvat nahoru a dolů a tím měnit jejich pořadí v menu. Také můžete v menu vytvářet strukturu stránek, přidávat odkazy na jiné stránky, přepisovat názvy stránek v menu.

WordPress - Jak dát stránky do menu

Menu uložte tlačítkem Aktualizovat menu. Pokud se vám menu na stránkách neukazuje, zaškrtněte Umístění v šabloně – Základní navigační menu.

Jak vytvořit příspěvek

Příspěvek vytvoříte podobně jako stránku. V administraci v levém menu běžte do Příspěvky – Vytvořit příspěvek. Vyplňte název příspěvku a obsah pište jako ve Wordu. Než příspěvek publikujete, přiřaďte ho do jedné nebo více rubrik. Pokud se vám příspěvky neukazují na hlavní stránce, utíkejte do Nastavení – Zobrazování a vyberte Na úvodní stránce zobrazit Nejnovější příspěvky.

To jsou základní informace ohledně menu a stránek. Pokud se chcete WordPress naučit, doporučuji koupit si za několik stokorun videokurs Otakara Líbala, který vás tím vším provede krok za krokem. Úvodní video je o tom, Jak mají vypadat webové stránky v roce 2014 a co všechno byste si měli do WordPressu nainstalovat, aby to mělo „hlavu a patu“. Kromě vlastních návodů tak vlastně získáváte i osvědčené know-how informačního podnikání.

A pokud vás nějaký WordPress příliš nezajímá, je to pro vás “Španělská vesnice”, raději se chcete věnovat svému milovanému podnikání a na vytvoření stránek si chcete někoho najmout … nabízím vám své služby.

6 komentářů u „WordPress – jak vytvořit menu, stránku, příspěvek

 1. Ahoj,
  nevis,
  jestli nekde existuje kompletni cesky navod na administraci WP?
  Lepe receno bych ted potreboval treba jen proklik, jak se odstranuje UVODNI stranka,
  ktera je v kazde sablone uz prednastavena.
  A taky chci vyhodit ten postranni panel kam se muzou davat rubriky a prispevky.
  Budu mit jen par stranek v menu a slus,zadny prispevky.Jak se do stranky dava sablona, kde si clovek muze ziskat ebook zdarma, to bys umel?byl bys ochotnej mi poslat navod, podobnej tomu, co mas tady na strankach?chvi se to naucit sam
  Dik moc
  MP

  • Ahoj,
   text Úvodní stránka je odkaz v menu, který upravíš v administraci Vzhled – Menu

   Postranní sloupec závisí na použité šabloně, jestli ho má, někdy se dá nastavit u konkrétní stránky, když jí píšeš (vpravo Šablona stránky) a případně se dá zneviditelnit v CSS.

   Formulář (a posílání e-mailů) se dělá pomocí pluginu, já například používám plugin MailPoet.

   Ať se ti to povede 🙂

 2. Ahoj, nevieš prosím ako vložím do menu stránok príspevok? aby mi po kliknutí na nejaku stránku v menu boli ukázané príspevky? Pretože príspevky mám len na úvodnej stránke 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *