Fotobanky – vaše fotografie, videa a ilustrace mohou vydělávat na zahraničních fotobankách

Pokud rádi fotografujete, natáčíte videa nebo kreslíte, mám pro vás tip, jak si vydělat nějaké peníze.

Můžete své fotografie, videa a ilustrace nabídnout zahraničním fotobankám.

Fotobanky je budou prodávat a budou vám posílat část vydělaných peněz. Bývá to 25% až 50%.

V tuto chvíli (červenec 2014) mám na fotobankách cca 300 ilustrací a fotografií a 20 videí a vydělávám kolem 250 USD měsíčně (4800 Kč).

Hezké na tom je, že od září 2012 do února 2013 (půl roku) jsem na fotobanky nic nenahrál a přesto jsem vydělal přes 1000USD, tedy přes 19 tisíc Kč.

Stejně tak v červenci až září 2013 (tři měsíce) jsem se fotobankám nevěnoval a vydělal přes 14 tisíc Kč.

Jakmile to tam jednou nahrajete, tak už to vydělává samo :-). Anebo nevydělává. Záleží na kvalitě vaší práce.

fotobanky-portfolio-fotolia

Na obrázku vidíte část mého portfolia na fotobance Fotolia. Pokud kliknete zde, dostanete se na celé portfolio a pokud myší najedete na konkrétní obrázek, ukáže se vám, kolikrát byl zobrazen a kolikrát stažen (zakoupen). Takhle můžete na fotobankách zjišťovat, co se jak prodává a přizpůsobovat tomu svou nabídku. (Obrázek aury si koupilo 371 lidí.)

fotobanky-portfolio-fotolia-aura

Pokud začínáte z nuly jako já, začátky na fotobankách jsou hodně těžké. Za první tři měsíce jsem vyrobil 50 ilustrací a vydělal 10 USD. Věnoval jsem tomu podstatnou část svého času, opojený vidinou výdělku z domova. Pak jsem vystřízlivěl a postupně jsem se dostal do stádia, kdy občas vyrobím nějaký obrázek, nebo něco vyfotografuju a nahraju to na fotobanky …

Pokud fotografujete, natáčíte videa, kreslíte nebo děláte počítačovou grafiku, můžete být v daleko lepší pozici, než jsem byl já. Na fotobanky můžete nahrávat něco, co už máte hotové, jen vás zatím nenapadlo to někomu prodat.

Tři nejvýdělečnější fotobanky (pro mne) jsou Shutterstock, Fotolia a Dreamstime. Tam nahrávám všechno, co vyrobím. Na videa je dobrá fotobanka Pond5.

Na Depositphotos, Bigstock, 123RF, Can Stock Photo čas od času nahraju věci, které se dobře prodávají.

Do fotobanky se musíte nejprve zaregistrovat a pak nahráváte fotografie a ilustrace pomocí webového rozhraní nebo pomocí FTP. U každé fotografie doplníte nadpis, kategorii a klíčová slova, podle kterých zákazníci mohou vaše fotografie najít. A pak se těšíte, jestli vaše obrázky přijmou … a jestli budou vydělávat.

Angličtiny ani složitosti se bát nemusíte. S pomocí překladače Google to zvládnete … Na stránkách hledejte slovo contributor (přispěvatel).

Protože bez úprav fotografií se člověk většinou neobejde, může se vám hodit jednoduchý a intuitivní kurz Adobe Photoshop nebo kurz Zoner.

Přeji vám dobré světlo 🙂 a dobrou náladu …

Fotobankám jsem zřídil samostatnou rubriku http://fotobanky.osobnibyznys.cz/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotobanky se štítky a jeho autorem je kVítek Paroulek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „Fotobanky – vaše fotografie, videa a ilustrace mohou vydělávat na zahraničních fotobankách

 1. Děkuji za výborný článek.
  Poprvé jsem se hodně dozvěděla na tvých dalších stránkách (deosum.com). Myslím, že by nebylo od věci, dát sem link ke článku s detaily v začátcích (hodil by se pod obrázek). Je to zkušenost k nezaplacení. Dreamstime ráda využívám jako ten, kdo obrázky kupuje. Zpočátkou jsem nakoupila hlouposti (po technicko-umělecké stránce). Byly to prvoplánově strojené věci (byly vidět až na druhý pohled) a sklidila jsem za to oprávněnou kritiku. Hodně z nich jsem ani nepoužila, vlastně jen jeden :(. V současnosti koupím jen to, co má mimořádnou hodnotu, tedy něco co si někdy těžko vytvořím sama, často je to v kategorii umění s puncem jedinečnosti. Své favority mám v lightboxu. Ještě jednou děkuji za sdílení zkušenosti.

  • Ahoj Aluš,
   Děkuji za zájem.
   Pod obrázek jsem dal link na těžké začátky a všechny články na deosum.com o fotobankách a fotografování jsem dal do rubriky Foto.

   K Ježíškovi si můžeš přát lightbox 🙂

 2. Pěkný článek. Rád bych také připomněl, že existuje web zaměřený pouze na fotobanky – http://fotobanky.cz, kde se nováčci dozví nejen jak začít, na co si dát pozor, ale také jaké jsou reálné výdělky (statistiky založené na pravidelném průzkumu). A pokud něčemu nerozumí, tak se stačí optat na diskusním fóru http://forum.fotobanky.cz, kde jim rádi poradíme.

  • Ahoj Petře, na tvých (původních) stránkách jsem se vyučil, tak doporučuji … ať se nám daří … referal deosum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *